Zoufalství bez lásky

26. července 2013 v 20:00 | Radka |  Téma týdne

V počátcích mého blogování jsem trávila hodně času pročítáním různých blogů. Tehdy mi připadalo šílené, kolik mladých se vypisuje ze svého trápení. Ať to byla anorexie, sebepoškozování, deprese či dokonce znásilnění.


Abych vůbec pochopila označení pro-ana, musela jsem hledat na netu. Poprvé před nedávnem, když byl takový blog propagován jako blog dne a nyní znovu.
Z výsledku mi bylo smutno. Našla jsem článek (na již neaktivním blogu), kde je zajímavě popsán původ celého fenoménu pro-ana.
Hledala jsem další a chtělo se mi křičet nad komentáři, ve kterých si dívky stěžovaly, že jim na blog přišli rodiče, jak je vše v háji. Chtělo se mi brečet, když dvanáctiletá dívka šílela ze své váhy 38 kg a chtěla se dostat na 27.

Pročítání mi také obohatilo slovník. Už vím, co znamená pro-mia. Bulimia. Některé dívky neodradí ani rozdrásané hrdlo a nateklé oči. Vymlouvají se na alergii.
Mám podezření, že i má neteř si takto občas vypomůže. Zapírá. Když jsem se zkusila zeptat sestry, zastala se jí, i když ani netušila. Vždy měla pocit, že chránit svou rodinu před nařčením druhých je důležitější, než odhalit případný problém. Za vším je potřeba soupeření. I kdyby cena byla vysoká.

Ve svém okolí mám několik žen, které trpí poruchou příjmu potravy. Začalo to nevině a skončilo mizerně.
O jedné dívce, kterou to stálo zdraví a následně život, jsem psala ve článku Žít doopravdy. Na vině byl nedostatek financí a nezájem rodiny.
Další je dcera mého známého. Rodiče se jí záhy po narození rozešli a od té chvíle si ji přehazovali jako horký brambor. Větší část trávila s otcem. S člověkem, kterému se líbily štíhlé ženy a tak ji (také štíhlou) neustále nezýval tlusťoškou (prý z legrace), potravin nakupoval málo (šetřili) a neustále ji nutil do sportovních aktivit. Všem kolem se pak chlubil, jak má krásně štíhlou dceru. Na mé námitky, že je to nezdravé, odpovídal: nerozumíš tomu!
Dnes je jeho dcera nezdravě hubená a neumí se už pořádně najíst.
Jejímu otci táhne na padesát a teprve nyní mu dochází, že ty osmnáctileté dívky, se kterými poslední roky randí, mají sice plochá bříška, ale také plošší uvažování.

Znám také několik případů, kdy vlastní matky nadávaly dcerám, že jsou tlusté (nebyly), nesměly chodit po ulici vedle nich, ale pár kroků za nimi. Děsí mě představa, že bych tohle udělal své dceři. Ano, dělám chyby, jsem jenom člověk. Jenže tohle už je silné kafe. O čem to vypovídá? O neschopnosti rodičů být rodiči, o nevyzrálosti jejich osobností.

Od chvíle, kdy jsem se stala matkou, bála jsem se svých chyb. Nejsem dokonalá a každý rodič ví, že si občas něco vyčítáme. Paradoxem je, že dítě většinou poznamená úplně něco jiného, než bychom čekali. Bývají to situace či slova, která bychom ani netipovali.

Říkám si, jaké mám štěstí, že znám jen případy nedobrovolného hubnutí. Kdybych narazila na dívku, která hubne kvůli životnímu stylu, snažila bych se jí to vysvětlit. Že má především hubený mozek, ve kterém chybí ta část, které se říká zdravý rozum.
A především láska k sobě samé.
Ale to jsme zase u těch mizerných rodičů, kteří to své děti nenaučili.

Důvody vyznavaček pro-ana stylu jsou povrchní. Hodnota člověka spočívá úplně jinde, ale na to (při troše štěstí) přijdou později. Možná také pozdě.
Důvody adminů, kteří dovolí veřejně prezentovat postupy na vlastní zničení, jsou zavrženíhodné: Reklama a návštěvnost.
Osobně bych návod na pomalou smrt hubnutím svou závažností přirovnala k šíření závadných ideologií.
Obojí mi připadá společensky i lidsky nepřijatelné.

Zvolit si dobrovolně pomalou smrt hladem je sice svobodná volba každého, ale zvolit si podporu druhých ve smrti je trestuhodné.


Protože diskuze byla hodně živá a pro mě přínosná, napsala jsem pokračování - K čemu jsem po diskuzích došla

Můžete si přečíst i vybrané články na TT PRO-ANA na Blogosvětě
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Jste pro rušení PRO-ANA blogů?

ANO
NE

Komentáře

1 Sab Sab | 26. července 2013 v 20:15 | Reagovat

holky, mrkněte na tuto stránku...spousta krásného oblečení ze zahraničí :) http://sabfashion.webnode.cz/

2 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 26. července 2013 v 20:33 | Reagovat

Br, umřít hladem, ani za nic. Je mi z toho smutno, tolik zmařených a zkažených životů. :-(

3 hellboynasralcelejsvet hellboynasralcelejsvet | Web | 26. července 2013 v 21:18 | Reagovat

líp bych to nenapsala:)

4 Aailyyn Aailyyn | Web | 26. července 2013 v 21:22 | Reagovat

Taky mám v rodině slečnu s poruchou příjmu potravy. Jenže slečna je krásná, odjakživa štíhlá, nepochází z rozvrácené rodiny, je chytrá, studuje vysokou školu a má milující rodiče. A stejně.

5 Aailyyn Aailyyn | Web | 26. července 2013 v 21:23 | Reagovat

Jinak, souhlasím, ještě bych chtěla dodat, že tohle by opravdu neměl provozovatel podporovat. Vášnivá diskuse je vodou na jeho mlýn, je to kontroverzní téma, zase se o tom bude mluvit a o to jde. Nicméně tyhle blogy by se měly normálně postihovat a mazat, podporovat je je hnus.

6 Robka Robka | E-mail | Web | 26. července 2013 v 22:32 | Reagovat

Nechápu matky, které svým dcerám předhazují jejich kila.
Některé matky (i otcové) vůbec netuší, co způsobí svým nenuceným řáděním v duši svého dítěte. A jestli jsem pro rušení takových blogů? Podle mě je to jistý druh sebepoškozování a blogy, které propagují způsoby sebevraždy podle mě taky povolené nejsou. Takže asi ano. Jenže v zájmu návštěvnosti a propagace blogu k tomu nikdy nedojde - viz blogy dne, které v těch dívkách jen podpořily to, že jsou výjimečné. Ne všechny jsou anorektičky, některé prostě potřebují jen upoutat pozornost a dělá jim dobře přátelství komunity podobně postižených dívek.

7 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 26. července 2013 v 22:51 | Reagovat

Proč je tak hrozně potřeba, jim pomoci, když o to absolutně nestojí i přesto, že většinou jsou se všemi pro i proti obeznámeny, neboť jim je každý jistě otlouká o hlavu.
Proč je podpora ve smrti trestuhodná?
Věz, že Ti rozumím, nicméně, na žádném z článků, co jsem si pročetla, jsem nenarazila na mě přijatelné vysvětlení otázky.
Nutno uznat, že Tvůj článek na téma mi dal mnohem více, než vše to, co jsem doposud přečetla dohromady. Ty odkazy stojí zato. Děkuji

8 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 0:34 | Reagovat

[2]: Také mi to dělá hodně zle :-(

[3]: Děkuji :-)

[4]: Znám i takové, co nikdy neměly důvod, vše bylo úžasné a pak nastal problém a ony se mu nedokázaly postavit, ani se svěřit. Přiznávám, že i když projít kopanci v dětství či dospívání je smutné, lépe to člověka připraví na život. To je i můj případ

[6]: Vím, že je to těžké zakázat, ale kdyby se tak stalo, možná by jim došla závažnost problému. Aspoň některým.

[7]: Proč pomáhat? Jako matce mi dělá zle vidět někoho ničit si život. Navíc je třeba si uvědomit, že každý ANA má někoho, komu na něm záleží. Je správné ubižovat svým blízkým tím, že se musí dívat na systematickou destrukci?
Že znají následky? To alkoholik také a přesto pije, protože si to nepřizná. Měla jsem kolegyni, která se po kolapsu dostala na protialkoholní léčení a byla uražená na celý svět, že tam nepatřila, protože není alkoholička. Dnes už to přiznává, ale léčit se nepůjde.
Proč je podpora trestuhodná? Nedali jsme si život, nemáme právo si ho brát, to říkávala má maminka a jistě měla pravdu. A ten, kod nezabrání zlu (zločinu), stává se spolupachatelem. Tím být rozhodně nechci.  
Jsem ráda, že Ti mé psaní něco dalo.

9 Helena Helena | E-mail | Web | 27. července 2013 v 10:52 | Reagovat

Já jsem kdysi chodila na jeden blog,kde dívka měla důvod psychický po těžkém prožití a cítila neskutečný odpor ke svému tělu.Pak přišel vrchol a já už nechtěla,nechtěla jsem to utrpení číst dál,protože dívka se motala v začarovaném kruhu a přitom znala podobu toho,kdo jí ublížil,ale nebyla schopná ho namalovat,protože ta jeho podoba v ní vyvolávala sedestrukční stavy.Někdy se nechceme podívat pravdě do očí a přitom stačí tak málo.Ale psychika člověka je oblast,kterou zná jen subjekt sám,mnohdy si vůbec nevěří a přitom by si měl začít věřit a začít budovat svoji pevnou vůli a nenechat sebou manipulovat.
To,že někteří rodiče takhle zacházejí se svými dětmi,je do nebe volající. ;-)

10 Neriah Neriah | Web | 27. července 2013 v 12:20 | Reagovat

Je mi smutno pokaždé, když se dozvím o někom dalším, kdo trpí anorexií. U některých přitom důvod vážně není - jsou štíhlé a krásné. Snažila jsem se pochopit důvod, ale nezadařilo se. Mám pocit, že tahle psychická porucha je nejzrádnější. Na deprese si vezmeš léky, ale co s tímhle?
Na druhou stranu ale lehce chápu, že některé do toho mohou díky rodině spadnout. Já od rodičů i babičky pořád poslouchám, že jsem/budu tlustá, macatá (tohle slovo vážně nesnáším) a tak podobně. Přitom mám jen trochu silnější stehna, jinak je moje váha v normě. cítím se v pohodě, schody vyběhnu bez problému, žádný zdravotní problém nemám. Mám jiné starosti než řešit svou zcela průměrnou postavu. Je mi ale jasné, že kdyby na mém místě byla dívka jen trochu citlivější a na svůj vzhled trochu výrazněji dbala, už by se v tom mohla plácat. A přitom to rodina nemyslí nijak zle, že by mi chtěli ublížit. Člověk si důsledky svých činů zkrátka ne vždy uvědomí.
Jinak ale chápu, že se teď hodně mladých lidí vypisuje ze svého trápení. Taky jsem to dost dělávala (teď už se to snažím lehce omezit) a to jsem neprožívala nic tak hororového jako jiní. Pamatuju si na dívku, která psala o tom, že ji rodiče týrají a její otec ten blog objevil... :-( Četla jsem několik jejích blogů, ale často se přesouvala a rok už o ní nic nevím... Snad je v pořádku...

Když se ale vrátím k anorexii - četla jsem knihu Na dně, kterou psala žena mající poruchu příjmu potravy. U té to vzniklo už v dětství - jako devítiletá šla klidně vyzvracet jídlo, které snědla a už od čtyř let svou postavu hodně zkoumala a řešila. Bylo to silné a děsivé čtení. Jedna z těch hororových výpovědí... Protože i když svůj problém začala v dospělosti řešit, svým způsobem už bylo pozdě. A stejně ten, kdo to nezažil, nemůže všechno z toho úplně pochopit.

11 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 13:31 | Reagovat

[9]: Najít způsoby léčby je složité. Sama vím nejlépe, hledáme stále.
Mnoho rodičů dělá chyby, protože opakuje ty svých rodičů. Což je ovšem neomlouvá.

[10]: Dokážu pochopit blogy dívek, co jsou opravdu nemocné, snaží se z toho dostat a hledají podporu. Svými příběhy mohou pomoci. Ale nechápu, jak někdo uděluje rady a veřejně napíše: dělám to tak a tak, vymlouvám se na to či ono, je to v pohodě. To je podle mě návod.
Ta kniha mi připomíná příběh dívky, co jsem našla tady na blog.cz. Důvod jejího hubnutí byl opravdu zajímavý, stejně jako způsob, jakým k tomu došli.
Ještě o ní napíšu.
Silnější stehna (a mnoho dalšího) bývají genetický problém. Když jsem tohle slyšela u kamarádky, řekla jsem jejímu otci, že jí měli předat lepší geny. Od té doby měla klid.
Jsem ráda, že to dokážeš ustát. Kéž bude takových jako Ty přibývat.

12 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 16:11 | Reagovat

ale to co píšeš je jedno a to samé.
Ty anorektičky si vedou tyto pro ana blogy,že některé jsou při těle tak neznamená,že ještě anu nebo jinou formu ppp nemají,takže to,že to rozděluješ není správné ono to spadá k sobě

13 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 16:15 | Reagovat

a zvolit si podporu druhých??to není taky nijak nucené,ale zcela dobrovolné(to nepíšu,že by mne to naštvalo),ale že je to pravdivé

14 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 16:25 | Reagovat

pochopila,ale asi nevíš co doopravdy znamenají pro ana blogy,já jsem s PPP několik let a vím kdo zakláda tyto blogy s tématikou,takže mě učit nemusíš ;-)

a k tomu odkazu,taky jsem si něčím podobným prošla a díky jedné stránce na PPP jsem víc v této nemoci,ale to není chyba těch stránek či přímo těch dívek,ale nás samotných,že jsme tam chtěly být,nikdo nás tam nevedl ani neřekl,že tam musíme být,byla to svobodná vůle,takže když jí to ublížilo,tak s tím měla skončit,ale když je navštěvovala ač jí bylo z toho špatně bylo její rozhodnutí a něco v hlavě jí to říkalo,ne ty holky a pro ana blogy které se vedly,takže oni za nic nemůžou,to si za to dotyčná mohla sama(možná to zní špatně a obhajoba pro ana blogu),ale jen říkám svůj osobní názor,kterým jsem si kdysi prošla

15 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 16:25 | Reagovat

[12]: Tak jako vám nikdo nevymluví, že si ubližijete, tak vám nikdo nevymluví, že ubližujete druhým.

16 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 16:28 | Reagovat

[14]: Ale to mi zase jen potvrzuješ, že kdyby takové stránky nebyly, byla bys dnes na tom lépe.
Chápu svobodu slova, ale je třeba zvážit riziko. Stále platí, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda druhého.

17 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 16:29 | Reagovat

četla celý a už jsem ti něco k tomu psala

a ano je to naše věc naše zdravý.
pokud to někomu vadí či sem chodí a díky nim mu vadí jídlo,tak je jejich věc,že na ně chodil,když je nikdo nevolal,jejich návštěvnost byla svobodná ne nucená

a hlavně většina holek,ať si to nepřipouští a nadává na tyto stránky,blogy,tak většinou mají už v sobě problém,jen si ho nepřipouštěly a jejich svobodnou vůli se jim to rozjelo

18 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 16:32 | Reagovat

[15]:
to s tím ubližování druhým je jako kdyby jsi řekla alkoholikovi,že ubližuje své rodině,když si ničí pouze svoje zdraví

to je pravda,ale ta stránka nebyla o pro ana blogu,ale přímo o PPP a ty na netu mají být
ale taky je pravda ať je to na podporu proti PPP ty stránky nebo ne,je to jen moje vina,že jsem tam chodila a nechala se strhnout,ne těmi stránkami

19 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 16:35 | Reagovat

to je jako s půjčkami

někteří to nabízejí seriózně a vyplatí se to lidem brát

a některé půjčky jsou jenom falešnost a lidi kvůli nim mají dluhy atd

to ti příjde,jako za to můžou jen ty půjčky(lidi)co to nabízejí?nebo na tom nesou vinu i ty lidi co jsou tak důvěřivý,že naletí všemu?takže když se napálí může si za to sám?

20 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 16:41 | Reagovat

[18]: Alkoholik neškodí jen sobě, ale všem. Mohla bych napsat celý příběh, jak mi kolegyně alkoholička vyhrožovala, že když jí nepomůžu, skočí pod auto. Volala mi domů celé odpoledne. Pomohla jsem jí a co myslíš? Zase se opila.
Lidi, co mají PPP, ať píší a pomohou i druhým pochopit. Ale propagace Pro-ana je špatně.
Reagovala jsem na příspěvek k TT, který byl o Pro-ana. A nechala jsem se také strhnout, protože mám dceru, co má také dost problémů a vím, že dostat se byť z jediného, je složité.
Důležité je, že se nakonec i shodneme.

21 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 16:46 | Reagovat

[19]: Zajímavý příklad. Byla jsem na školním srazu a jeden spolužák pracuje ve společnosti, co takové neseriozní půjčky poskytuje. Musím říct, že i když jsme lidé tolerantní, neměl to jednoduché.
Nicméně s takovými půjčkami mám v rodině i okolí zkušenosti a vážně bych to zakázala, stejně jako "výherní" automaty, kde končí z valné většiny sociální dávky (to vím určitě, znám obsluhu jedné herny)

22 Neriah Neriah | Web | 27. července 2013 v 17:40 | Reagovat

[11]: To s tou genetikou se mi líbí - až zase budou mít řeči, použiju to. :-) Taky bych si přála, aby takových dívek bylo víc. Je škoda, že z řečí jednoho člověka se rozhodnou pro takový způsob hubnutí. Přijde mi to, jako by mi někdo řekl, ať skočím z okna a já to bez přemýšlení udělala...

23 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 17:48 | Reagovat

Radka:
s tím alkoholikem Ti dávám za pravdu,ale ne každý je takový,takže nemůžeš všechny házet do jednoho pytle.
A ono ty pro-ana nejsou propagace,ať se to zdá a mluví se o nich tak,je to jako každý jiný blog či stránka,blog či stránka člověka,který tam dává své věci o které se zajímá jako svůj deníček.

Chápu,že jsi vyjádřila pouze názor k tématu a k tomu,že máš dceru a něco s ní není v pořádku,ale zase co se šíří médií a lidmi co jsou tyto blogy ze své zkušenosti z několika pohledy(i toho profesního a školního)mohu říci,že je to pouze zveličení na přilákání větší částky peněz:-/

to já bych to taky zakázala,ale když už se to stane,tak za to mohou obě strany,ne jen jedna(co se týče těch půjček)

24 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 18:07 | Reagovat

[22]: Jeden pádný argument je lepší než tisíc slov ;-)
Maminka nám to také říkala, že přece nebudeme skákat u okna. Ale jsou i takové, co to udělají :-(

[23]: Já beru pro-ana jako každé jiné zlo. Když se o nich bude psát a mluvit, bude to lidem připadat normální. Někomu jako rebelství.
Ale úplně první, co je potřeba změnit, je přístup rodiny a lidí k sobě obecně.
Nemají na sebe čas a nespokojenost si pak vybíjí i na dětech. Je to chyba, ale za sebe mohu říct, že se snažím.
Dcera trpí poruchou spánku a depresemi. Dost jí k tomu "pomohl" její otec. Naštěstí v tom není PPP, ale "jen" nesnášenlivost lepku a laktózy. Důležité je, že mou pomoc přijímá.

25 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 18:16 | Reagovat

Radka:
to je mi líto,že to bereš zlo,když to ani není zlo,jen vypisování co se jim děje,to je jako by tam byla tvoje dcera,která se tam vypisuje z toho co se jí stalo nebo co má díky tomu co se jí událo,což není žádné zlo :-/

čím trpí tvoje dcera vím co je,sama depresemi trpí a poruchou spánku taky,ikdyž už ne tolik,jsem z toho nějak víceméně venku a proto vím,jak to může být těžké,ale je dobře,že pomoc přijímá

26 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 18:33 | Reagovat

[25]: Já beru jako zlo, když někdo popisuje, že to dělá pro sebe a tváří se, že je to super a všichni jsou blbci, protože na to nepřišli. A jaké jsou hvězdy, protože jim se nic stát nemůže. Může, to víme obě.
Pokud někdo píše o skutečných problémech a hledá pomoc, tam problém nevidím.
Moje dcera nemusí psát blog, má mě. Vše spolu probíráme a hledáme řešení. Tohle bych přála všem nemocným - najít tu pomoc u nejbližších, nebo ještě lépe - mít takové zázemí, které ani vznik nedovolí

27 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 19:04 | Reagovat

Radka:
budeš se divit,ale nemusí se jim nic stát ,ono se jim stane něco když jsou v tom nějakou dlouhou dobu(to píšu ze své skušenosti)ač taky takhle nějak experimentuji v intervalech,tak jsem zdravá(výsledky krve mám v pořádku,zuby mám v pořádku,jen co mám v nepořádku je břicho,migrény,ale dle lékařů po vyšetžení,které dopadly dobře je to jen dle psychiky

ony ty holky,taky kdyby měly opravdovou pomoc jakou má tvá dcera,tak by to řešily jako tvá dcera,ale bohužel nemají tak to mají aspoň takto
ale co ti mohu říct,tak neznám jediný blog,který by léta vydržel a zůstal tu vždy někdy příjde ten zlom:-)

28 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 19:08 | Reagovat

a co týče toho jak to bereš za zlo,tak ti to nechci vyvracet

ale ze zkušenostmí s pro ana blogy mohu sdělit,že to schválně nedělají a hlavně si v tom nelibují,ale je to součást nemoce :/,takže to nejde brát jako zlo,zlo by to šlo brát,kdyby si to uvědomovaly a vyžívaly se v tom,ale za sebe a sbéčka,která mám nebo za blogy,které znám,což jich není málo mohu říct,že se v ničem rozhodně nevyžíváme,svůj blog máme jen čistě jako deníček

29 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 19:24 | Reagovat

[28]: Já také občas hladověla. V  dětství, protože nebylo jídlo. Hlavně v dospělosti ze stresu, kdy nešlo jíst. Odskákal to žaludek a slinivka. Možná i další, ale to se projeví postupně. Věřím totiž, že tělo to nikdy neodpustí a jednou nám to vrátí.
Máš pravdu, že mnoho blogů nevydrží dlouho. Ale přísahám, že jsem narazila na ty, co se posmívali těm, co nabízeli pomoc, co měli své blízké za pitomce.
Věřím, že je to součást nemoci. Ale i to může uškodit. Bohužel

30 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 19:29 | Reagovat

já taky hladověla a občas i hladovím pořád když nejsou peníze na jídlo nebo i ze stresu nebo během nemoci(rýmy atd).
Což chápu,že by se mi mělo vrátit,ale kdy?brzy tu budu čtvrt století,což ty jsi asi o něco dost starší a taky nemáš moc poškození potom,takže bych řekla,že jsou jen poškození na změnu jídla,ne na to,že se chovali nějak špatně ke svému tělu

ono to i mohlo být z toho důvodů,že to z nich necítily ,tak si to představuji ze své zkušenosti,taky jsem kdysi pomoc odmítala,prtože jak to dávali najevo pomco ani nebyla,spíše ublížení,takže si dávám pozor,když někdo píše že chce pomoci,co se za tím skrývá

31 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 19:51 | Reagovat

[30]: Začne to po čtyřicítce víc. Dřív jsem mohla cokoliv, ale už pár let mám slabší trávení, maso nemůžu (hřeším obšas rybou nebo kuřecím a pak trpím), ani tučnější jídla. Třeba jogurt. Mám hodně potravin ráda, ale nemůžu si je dát. Moje tělo je nesnese. A to jsem nikdy nehladověla dobrovolně.
Jde také o to, že pokud častěji hladovíš, tělo si v tu dobu bere látky pro chod orgánů ze zásob. Důležitá je krev (kvůli srdci) a její správné pH je zajištěno minerály a stopovými prvky z těla, na úkor zbytku. Proto se z krve moc nezjistí, protože ta je na prvním místě při zásobení.
Na netu je o tom hodně článků, určitě je dobré si to přečíst. A když hladovíš, aspoň důležité minerály doplňovat.

32 Ko Ky Ko Ky | Web | 27. července 2013 v 20:05 | Reagovat

ani orgány nemám poškozeny,ty jsem si nechala taky vyšetřit kvůli tomu jak jsem i kdysi si zahrávala s lékmi a polykala je ve velkém:-(což teď se za to stydím

ono to co popisuješ,jak co nesmíš nebo tě to pak trápí tím taky procházím,ale to si myslím,že je to i hlavně skladbou potravin,ono já jsem dřív jedla hodně netučně,takže se ani nedivím,že i mám nějaké problémy,to i může být z toho

33 pavel pavel | Web | 27. července 2013 v 22:19 | Reagovat

Moje ex, ta měla snad všechno, alkohol i tohle...  nebyl jsem hluchej a slyšel jsem  jak často na záchodě zvrací. Držela hladovku, pak se naládovala vším možným a nakonec si strčila prst do krku. Pořád dokola a nenechala si to ode mne vymluvit a zkazila si žaludek. Teď skoro žádné pořádné jídlo nesní, protože to nestráví.
Něco jsem si s ní zažil. ;-)
[32]: I na léky si vypěstovala návyk. ;-)

34 pavel pavel | Web | 27. července 2013 v 22:22 | Reagovat

A nebylo to proto, že bych ji nemiloval... jako dítě byla baculatá a ve škole se jí děti posmívaly a to s ní rostlo.
Já osobně mám raději holky baculatý, i když třeba Klárka na to nevypadá. :-D

35 Radka Radka | E-mail | Web | 27. července 2013 v 22:53 | Reagovat

[34]: Tvou poslední větu bych zkrátila, aby Tě správně vystihla "Já osobně mám raději holky" ;-) :D

36 Radka Radka | E-mail | Web | 28. července 2013 v 0:20 | Reagovat

[32]: Kdysi jsem jedla normálně, žádné diety nedržela. Jen občas nuceně hladověla. Vynechávat různé potraviny jsem musela proto, že jsem postupně zjišťovala, co mi dělá zle.
Celá ta diskuze mě donutila vše zhodnotit, dál hledat, číst a dalo to na další článek.

37 Vendy Vendy | Web | 28. července 2013 v 9:17 | Reagovat

[32]:I když se mi zdá, že hájíš anorektičky a jejich způsob života, mám dojem, že ty sama ses s tím poprala docela obstojně a dostala se z toho. Navíc jsi natolik zodpovědná, že sis nechala udělat i testy a vyšetření. Ale kolik takových holek je? Sledovala jsem tady v komentářích vaše argumenty, tvoje i Radčiny, a i když máš můj obdiv, že jsi neustala v diskuzi a pokračovala, za pravdu dávám spíš Radce. Ne že bys měla špatné argumenty, ale některé věci jsou prostě špatné a nedají se nijak omluvit. Sebepoškozování a životní styl vedoucí ke smrti je špatný. Jak psala Radka, život jsme dostali jako dar a neměli bychom tímto darem opovrhovat. Samozřejmě někdo selže, nevydrží, život si vezme, ale to je většinou v afektu a předchází tomu řada obtížných situací, pak stačí i maličkost a vše se změní.
Ale spousta těchto holek se vlastně těší ze života, chce se líbit, tak proč si tak ubližujou? To je přece blbost.
Horší však je, pokud jim chybí podpora z rodiny. Jestli je vlastní matka schopna nadávat své dceři, že je tlustá, i když má třeba jen lehkou nadváhu, tak to je špatně. A i kdyby byla tlustá, pak má spíš řešit, proč, neboť některá tloušťka není z jídla, ale je hormonální problém. A to se žádnýma dietama nesrazí...Ale to jsem odbočila.
Jestli jsi v pořádku, buď ráda, protože s nemocným tělem se hodně blbě žije, to mi věř. 8-)

38 Ko Ky Ko Ky | Web | 28. července 2013 v 12:42 | Reagovat

[33]:
já vím,i proto si dávám pozor,aby se mne to už neopakovalo

39 Ko Ky Ko Ky | Web | 28. července 2013 v 12:43 | Reagovat

[36]:
v jistém období jsem to měla jako ty

40 Ko Ky Ko Ky | Web | 28. července 2013 v 12:46 | Reagovat

[37]:
chápu tě,ale řeknu ti jedno toto pochopíš až tě někdo psychicky někam dožene nebo znásilní apod.to nebudeš ani uvažovat,ani přemýšlet co je správné a co ne a hlavně jak to bude vnímat okolí prioritní jsi pak je ty sama,aby jsi se aspoň potom cítila nějak lépe

já mám sebepoškozování,deprese,léky pod kontrolou,ale svoji PPP tak trochu ne

41 Radka Radka | E-mail | Web | 28. července 2013 v 13:31 | Reagovat

[40]: Právě když jsem četla všehcny ty blogy, uvědomila jsem si, jaké mám štěstí, že i když mě první partner ponižoval a posléze i druhý (otec mé dcery, se kterým jsem byla patnáct let), nikdy jsem si neubližovala sobě. Možná mě držela nad vodou dcera, o kterou jsem se musela starat. Možná přátelé, kteří stali při mně.
Bohužel, dcera tlak svého otce nezvládla a skončila s depresemi. Proto vím, jak důležitá je rodina a pomoc od nejbližších. Zkrátka říct si o pomoc dřív, než do toho člověk spadne. Křičet o pomoc v okamžiku, kdy to začíná. Aby byly škody co nejmenší.
Moc Ti přeji, aby ses dostala ze všeho zlého a mohla se jen těšit z toho dobrého.

42 Ko Ky Ko Ky | Web | 28. července 2013 v 14:45 | Reagovat

[41]:
budeš se divit,ale každý má svůj styl,jak žádat o pomoc.

a právě protože tyto pro ana blogy ty věci jako jsi měla ty nemají tak se je hledají sami a pak až si budou více věřit,tak pak i půjdou k lékaři,ale to si žádá nejdříve si najíst cestu důvěry,která byla ztracená

nevim jestli se budu někdy těšit,nějak mi není přáno být šťastná,možná kdybych našla nějakou seriézní práci(brigádu)tak by to bylo lepší,ale nic nenacházím:-(

43 Bev Bev | E-mail | Web | 29. července 2013 v 8:07 | Reagovat

Hledím na tuto tématiku také spíš jako máma a děsí mě představa, že by mé holky spadly do takového srabu. Je mi líto těch děvčat, protože něco v nich musí být špatně, sám sebe nechat vyhladovět je proti přírodě, proti pudu sebezáchovy. A je mi i strašně líto jejich blízkých, musí být hrozné dívat se, jak se milované dítě ničí.
A už vůbec nedokážu pochopit rodiče, kteří takhle necitlivě dokážou své dítě shazovat. Nejsem pro nekritický obdiv a chválu, to je zase extrém, ale všechno se dá říct a naznačit různým způsobem.

44 Radka Radka | E-mail | Web | 29. července 2013 v 17:56 | Reagovat

[43]: Říkám si, jak sjem ráda, že s věkem přišly i zkušenosti a ponaučení. Ti mladí to mají těžké. Plácají se v tom a když nemají podporu rodiny, je to těžké.

45 EI EI | Web | 1. srpna 2013 v 3:22 | Reagovat

Kdyžtak navštivte můj blog věnuji se sci-fi, anime, mystice a spiritualismu, pc hrám a propaguji výdělek pomocí pc, do kteréhož programu hledám společníky za účelem zvýšení výdělku. Díky!

46 Amelie Amelie | Web | 3. srpna 2013 v 23:15 | Reagovat

[43]: Souhlasím. Mě kolikrát mrzely věty adreované exmanželem na dcer - nejez po páté hodině, budeš tlustá, nejez tohle,budeš tlustá, jakžtože se nevlezeš do kalhot po Elišce, když jsi mladší ap. Bála jsem se, aby jí takhle nějakou PPP nezpůsobil. Mí autisté mají též PPP, ale nedobrovolně - jedí jen pár potravin a pevně doufám, že bude líp.

47 Radka Radka | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 23:23 | Reagovat

[46]: Někteří rodiče jsou tak nevyzrálí, že jim ani nevadí, jaké následky by to mohlo mít. To je můj ex.
Moje dcera je na bezlepku, bez laktózy a vegetarián (tohle pomalinku měníme). Takže chápu, jak je složité nakrmit někoho, kdo má omezený jídelníček.
Věřím, že bude líp, moc držím palce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama