Změnit starý zvyk?

9. listopadu 2014 v 23:48 | Radka |  Co život dal

Už jste slyšeli hanlivě vyslovenou větu: "Je to drogérka"? V poslední době si mě našla velice často. Důvod byl prostý: dcera zatoužila změnit barvu vlasů z myší šedi na hnědou, avšak výsledek u kadeřnice ji neoslnil. Ba naopak. Dceřina zloba, že nerespektovala její přání mít barvu bez odlesků (prý to není hezké), nás dohnala do obchodu s kadeřnickými potřebami. A tam nás dorazila paní prodavačka, která nám nutila jedině ty jejich profesionální přípravky, protože cokoli koupíte v obchodě, je to jen drogérka!


Tedy zakoupily jsme jeden hnědý přeliv, pomůcky na barvení a úžasný litrový šampon na barvené vlasy. Výsledek byl ještě děsivější než u kadeřnice. Kůže na hlavě dceru pálila a vlasy měly šíleně měděný odlesk.

Svou změnu probrala se spolužačkami a ty se do ní pustily, jak si mohla dovolit utratit tolik peněz za kadeřnici, když ještě studuje?! Ony si také barví vlasy, ale doma a jsou naprosto spokojené. Dcera se proto rozhodla pro barvení doma, ale s lepší značkou.

Tuhle změnu jsem přivítala. Zaskočila jsem do toho jediného správného obchodu a zakoupila další přeliv, raději jiné značky. Tentokrát jsem narazila na jinou prodavačku a neodpustila si otázku: "Jaký je rozdíl mezi drogérkou a zde prodávanými přípravky?"
"Tyto nemají v sobě určité chemické látky, které vlasům škodí, jako třeba silikony."
"Ale já si vybírám přípravky bez silikonu."
Prodavačka nakonec souhlasila, že ne všechny jejich přípravky jsou super a ne všechna drogerka je špatná. Takový výsledek mě uspokojil, protože po tom jejich profi šamponu jsem měla vlasy hrubé jako len.

Po určité době došlo i na mě. V práci šrumec a mé odrosty působily docela děsivě. Představa, že budu ještě minimálně týden čekat, než mě kadeřnice objedná, byla šílená. Zajela jsem proto do veliké drogerie, pročetla návody na všech barvách a odkráčela domů s tou nejdražší. Cestou jsem se zastavila v supermarketu a málem to se mnou seklo, když jsem tam stejnou barvu viděla o šedesát korun levnější! No, koupila jsem si ji také, aby to v průměru uklidnilo mé svědomí.

Dcera se ujala role kadeřnice a musím říct, že mile překvapila. Brala pečlivě pramen po prameni a zakrývala mé ryzí stříbro ve vlasech. Výsledek nadchl nás obě. Barva sice tmavší, ale neštípala (a to jsem háklivá na kdeco), zakryla krásně šediny a na kůži nenechala výrazné zbarvení. I kolegové mou změnu přivítali.

Co jsem však nepřivítala já, byla přednáška dcery. Spočítala mi, kolik ročně vydám za kadeřnici a kolik by mě stálo barvení doma. Výsledek: čtyři tisíce úspora.
Protestovala jsem, že se musím nechat někdy ostříhat, ale to prý už takový rozdíl nebude.

Potřebovala jsem si to srovnat v hlavě. Tentokrát jsem potřebovala barvu rychle, protože bývám v práci denně do pěti, šesti i sedmi večer a to už se ke kadeřnici nedostanu. Je ale barvení doma opravdu bezpečné? Neškodí běžné barvy vlasům víc?

Najela jsem tedy na net a hledala názory. Na co myslíte, že jsem narazila? Jasně, že na věty: Je to jen drogérka, ale jsem spokojená. Nebo: Na drogérku dobrý! Přitom já si užila s profesionálními barvami u kadeřnice kolikrát větší peklo než po drogérkové barvě. Občas mě kůže na hlavě stahovala ještě dva dny po barvení.
Svou barvu L´ORÉAL Paris Récital Préference jsem našla na druhém místě za profesionální barvou, kterou běžně nekoupíte. Opětovně by ji použilo sto procent hlasujících.

Díky referencím jsem vybrala drogérkový přeliv dceři od stejné firmy. Pojala jsem k němu důvěru, stejně jako dcera ke mně. Možná to neměla dělat, ale celou hodinu, kterou jsme strávily spolu, jsme se nasmály a náramně si to užily. Tolik legrace si v kadeřnictví rozhodně neužijete, i když já si na svou kadeřnici nemohu stěžovat. Je to sympatická žena a co mě na ní vždy udivovalo - byla schopná pokračovat po šesti týdnech v rozhovoru tam, kde jsme naposledy přestaly.

Teď to zní, jako bych se rozhodla po těch skoro patnácti letech přestat ke své kadeřnici chodit. Kdepak, ještě nejsem rozhodnutá, zatím jsem jen řešila nedostatek času. Ovšem přiznávám, že některé staré zvyky není špatné změnit, i když je to jen drogérka!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 0:02 | Reagovat

Radko, nechci poškodit kadeřnice. Chodila bych k nim docela ráda, ale celá léta jsem dělala studenou vlnu tetě, stříhala syny i manžela, nakonec i sebe, takže škoda peněz. Vlasy si kdysi občas, nyní párkrát do roka přibarvím, protože mi nešednou stejnoměrně. Nikdy jsem je neodbarvovala, ani neměla bůhvíjak načervenalou či jinou barvu než kaštanovou, ,,nugátovou,, světle hnědou.  Kůži mám v pořádku. Přiznám se, že se na cenu ani tak nedívám , jako na odstín a počítám s tím, že většinou po barvení je tmavší než na stupnici. Mám vlasy docela jemné, rovné, takže...   V mých letech zázraky neudělá asi nikdo. Když jsem byla asi 5x za život u kadeřnice na ,,trvalé" dopadlo to dost bledě.  Nyní už neprodávají Studenou vlnu. Asi nebyl odbyt nebo nahrávají kadeřnicím.Móda se mění.Zvyky někdy také. :-)

2 Radka Radka | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 0:24 | Reagovat

[1]: Naučila jsem se šetřit na mnoha věcech, ale tohle jsem si nechávala jako jeden z mála bonusů. Barvit se musím, šedivím od pětatřiceti a nevypadá to pěkně.
Na Studenou vlnu si pamatuji, maminka ji také používala :-)

3 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 1:11 | Reagovat

Od osemnastic rokov(!), kedy ma moj starsi brat zradne zavliekol znamemu holicovi v nejakej pasazi na Vaclavaku som u holica nebol! (Vtedy ma tak zhovadili on a jeho poskokovia, ze ma prave nabalena Prazacka, s ktorou som mal rande pod Vaclavom nespoznla a to mi dalo zabrat.) Len samoobsluha alebo privatni ochotnici...

4 Bev Bev | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 9:41 | Reagovat

S barvením vlasů jsem si užila mnohé. Vystřídala jsem mahagon světlý i tmavý, lilek, černou ostružinu i poněkud neuváženě tmavou třešeň. S poslední jsem si užila nejvíc srandy, tedy spíš rodina. V místě šedivé pěšiny jsem si vytvořila vysoce efektní jasně oranžový pruh. Dnes o něco moudřejší používám už jen tmavě hnědou a taky se barvím výhradně doma. Jednou za čas se i ostříhám, výsledek je občas pozoruhodný, ale říkám, o nic nejde, jsou to jen vlasy. :-?  :D

5 Máří Kosáček Máří Kosáček | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 12:47 | Reagovat

Bylo to v prosinci, měla jsem vlasy až pod zadek a 19 mne čekal úžasný den a já chtěla změnu. Celý život, až na pár okamžiků, jsem měla dlouhé vlasy. A tak jsem se objednala ke kadeřnici, abych teda na ten svůj den D nějak vypadala a překvapila toho mého u oltáře a musím konstatovat, že se mi to teda povedlo. Kadeřnice zvolila variantu ostříhat a ty moje krásné vlnité vlasy dala do culíku a střihla O_O dobře, změna je život, nic jsem nenamítala a čekala co vykouzlí. Takže mi to střihla ale ne úplně nakrátko, nechala mi to na ramena, popadla kulmu a že mi to podtočí a že to bude úžasné. Úžasné to bylo druhý den, když jsem ráno vstala. Po ondulaci nebylo ani vidu ani slechu a moje vlasy se zakudrnatili do své přirozenosti a kdykoliv se dnes koukneme na svatební foto, což je každý den, máme ho nad manželskou postelí, tak my můj miláček poví...to si tomu dala, vypadáš tam jako ovce... a má pravdu a od té doby už nechci kadeřnici ani vidět a co se týče barvení, tak jsem asi dvakrát použila nějaký ten barvící šampón a nikdy to nedopadlo dobře. Dnes mám vlasy dlouhé, skoro zase jako před svatebním dnem, už jsou někde protkané stříbrem a musím říct, že to nebudu měnit. Třeba budu jednou konečně babička a jak si pamatuji, všechny moje babičky měli ve vlasech stříbro. I já ho tam chci mít. :-)

6 Sugr Sugr | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 18:18 | Reagovat

Šediny se prý dědí! :-( Můj táta byl šedivý od 35 let, já i sestra bohužel též. Takže se barvíme už léta. Každý měsíc vlasy poporostou o 1cm a to je sakra vidět! :-( Chodil pokaždé na barvu k holiči, to by musel být člověk zlatokopka či dědit po babičce, takže-nezbývá než si každý měsíc koupit Palette za stovku a vlasy si doma nabarvit. ;-)
Věř či ne Raduš - funguje to prímově a ještě ušetříme nehoráznou sumu, kterou si každý u holiče dovolit nemůže.
Samozřejmě jednou za čtvrt roku ale na přistřižení k holiči chodím. ;-)
Chodím do práce mezi lidi a děti, takže člověk musí vypadat ještě hezky. ;-) :-)

7 lenka lenka | 10. listopadu 2014 v 21:47 | Reagovat

Jsem blondýna a asi 20 let jsem se barvila jen v kadeřnictví. jelikož jsem na střih něja nenašla nikoho, kdo by mi úplně vyhovoval, chodila jsem do různých podniků /docela drahých/.. vždy po čase zkoušela .. Vždy jsem slyšela "máme super značky barvy" já chtěla vždy LÖreal. a kvalita vlasů byla velmi proměnlivá, o odstínech ani nemluvě. Jednoho dne jsem se rozhodla vyzkoušet značku, o které píšete--- kupuju stále stejné číslo barvy a jsem maximálně spokojená. O úspoře ani nemluvě. Když jdu jen na střih, vždy slyším od kadeřnic! máte krásnou barvu, co to je???  Uź bych se k barvení v kadeřnictví nevrátila. Vím, co si na hlavu patlám, vyhovuje mi to a ještě ušetřím.. Zdraví Lenka

8 Radka Radka | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 22:13 | Reagovat

[3]: Také jsem byla ochotná svého ex doma stříhat, ale pro sebe jsem žádného ochotníka nenašla :-?

9 Radka Radka | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 22:17 | Reagovat

[4]: Pozoruhodné výsledky po svých experimentech jsem si vyzkoušela v mládí a nyní se cítím být starou konzervou. Což mi u mé kadeřnice vyhovovalo - nenutila mě k žádným změnám. Jen já trvala na "hořké čokoládě", kdežto ona mi dávala odstín "cocoa", což byla barva s odlesky a ty mě po nějaké době začaly iritovat. Tak jsem si vybrala sama a je to ;-)

10 Radka Radka | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 22:25 | Reagovat

[5]: Také jsem si dopřála změnu před svatbou, ale mě švagrová vzala v Praze do vlasového studia a to byl panečku zážitek! Byl rok 87 a já si připadala jako v jiném světě, hlavně při placení O_O
Ale s účesem jsem spokojená byla.
Nicméně musím uznat, že Tvůj zážitek je opravdu na celý život ;-)

11 Radka Radka | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 22:31 | Reagovat

[6]: Ani nevím, po kom jsem šediny zdědila, spíš to mám ze stresu ze svého ex.
Na barvu jsem chodila každých 6-8 týdnů a pravda je, že už to vždycky bylo dost vidět. Ale máš pravdu, ekonomicky to je náročné. Nicméně mých sedm set bylo oproti jedenácti stům kolegyně ještě v poho.
Příjemné je, že mám ještě jednu barvu v zásobě, takže se letos nemusím rozhodovat :-)

12 Radka Radka | E-mail | Web | 10. listopadu 2014 v 22:40 | Reagovat

[7]: Člověk má pochybnosti, když má pouze jednostranné informace, ale jak pročítám komentáře, myslím, že není důvod u domácího barvení zůstat.
Děkuji za komentář :-)

13 Meduňka Meduňka | Web | 11. listopadu 2014 v 20:39 | Reagovat

V kadeřnictví jsem navštívila jen párkrát a pokaždé to byla katastrofa :-D. Tak se stříhám i barvím už jedině sama. A myslím, že vlasy mám docela slušné :-D. Dřív jsem na Ľoreal taky nedala dopustit, ale teď jsem přešla na Syoss a spokojenost veliká! :-D

14 Van Vendy Van Vendy | Web | 15. listopadu 2014 v 14:45 | Reagovat

Na kadeřnictví hodně záleží, kam přijdete, ne každý super salon může zaručit dobrý výsledek. A taky se může stát, že kadeřnice, se kterou jste byli podvakráte spokojeni, to potřetí nějak zvrzá.
Je fakt, že koupit barvu a nabarvit si vlasy sama, je o hodně levnější než jít ke kadeřnici. A drogerka by mi v tomto vůbec nevadila, vždyť i tam se dají koupit barvy kvalitní. Ale zajít si čas od času ke kadeřnici a nechat si "udělat hlavu" neuškodí, teda pokud to nebude zrovna kadeřnice, která zmasakruje vaši nebohou hlavu.
A kadeřnice zkus měnit tak dlouho, dokud nenajdeš tu svou... každá stříhá trochu jinak. Taky by měly dodržet přání, že chceš třeba zastřihnout jen centimetr nebo dva (u delších vlasů mají někdy snahu odstřihnout hned deset nebo patnáct čísel, i přes předchozí upozornění, že chce jen "o kousek") :-)

15 karlaprazakova karlaprazakova | Web | 15. listopadu 2014 v 21:45 | Reagovat

Jako majitelku salonu krásy mě článek ani komentáře moc nepotěšily. Už chápu proč naše kadeřnictví, kosmetika a masáže dřou bídu s nouzí 8-O .
Ne, teď přeháním. Nicméně musím přiznat, že jsme salon pro normální lidi, ne pro já nevím kolik tisíc horních a máme bohužel posledních pár let práce méně. Přestože jsme už pracovnice letité a troufnu si říci, že i zkušené a šikovné. K mým kadeřnicím chodí některé zákaznice už i čtyřicet let. Já sama jsem masérka a kosmetička a to že jsme všichni nuceni šetřit pociťuji také.
Je jasné, že domácí péče vyjde levněji a je i jasné, že vysoká cena nezaručuje kvalitu. Hlavně záleží na šikovnosti a rozumu. A toho se snažíme držet v našem malém salonu krásy.
Pěkný prodloužený víkend :-)

16 mysteriouswolf mysteriouswolf | Web | 16. listopadu 2014 v 10:45 | Reagovat

Já sice  "drogérkou" rozhodně nepohrdám, ale po několika letech domácího barvení, jsem zakotvila u kadeřnice a neměnila bych. Našla jsem si ji u nás na sídlišti. Má provozovnu v bývalé kočárkárně, hezky a útulně zařízenou. Jednou za měsíc a půl jdu na stříhání a jednou za tři měsíce na melír. Což mě cenově zase nezruinuje. I kafíčko tam dostanu , zdarma. Odpadlo mě pracné piplání v koupelně, zabarvené ručníky i pokožka na čele :-D A ještě si tam dobře pokecám ;-)

17 stuprum stuprum | Web | 16. listopadu 2014 v 20:53 | Reagovat

Myší vlásky jsou pěkné. :)

18 Radka Radka | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 15:46 | Reagovat

[13]: Syoss moc chvály na netu neposbíral, ale moje známá je s touto značkou také spokojená.

19 Radka Radka | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 15:47 | Reagovat

[14]: Mám jednu kadeřnici už snad patnáct let, vystřídala za tu dobu hodně prostor, ale když můžu ušetřit pětistovku, tak už dnes přemýšlím.

20 Radka Radka | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 15:52 | Reagovat

[15]: Ke kadeřnici chodím ráda, beru to jako relax (hlavně masáž hlavy), ale i když chápu, že musí platit nájem + další náklady, musím i já zvažovat na co ještě mám a co už si musím odpustit.
Před dvaceti lety jsem si udělala kosmetický kurz a chtěla po mateřské zřídit provozovnu v domě. Jenže mi nabídli vrátit se po mateřské k počítačům a dnes jsem za to vděčná, protože když se ženy rozhodnou šetřit, tak začnou u sebe :-(

21 Radka Radka | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 15:54 | Reagovat

[16]: Ono se hned na ceně pozná, kdo platí drahý nájem. Navíc ta moje kadeřnice musí prý držet cenu kvůli ostatním, aby si nepřetahovaly zákaznice. To chápu, ale už mám v záloze kadeřnici, která pracuje doma a má poloviční ceny.

22 Radka Radka | E-mail | Web | 17. listopadu 2014 v 15:54 | Reagovat

[17]: Jak na kom ;-)

23 pavel pavel | Web | 23. listopadu 2014 v 11:35 | Reagovat

Já znám z Bochumi jednu opravdu krásnou ženu kolem šedesáti s bohatými dlouhými vlasy a ta si je ponechává přírodně šedobíle... tedy mně se to líbí, že nechce jimi klamat a podle mého i vypadá s nimi krásně. No já jsem, takovej přírodní člověk a taky se nebarvím. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama